, ,

Ayvanın Cilde,Sağlığımıza Olan Yararları,Faydaları Nelerdir

Ayvanın Cilde Yararları :

Ayva çiğ olarak tüketilmesi pek önerilmeyen bir meyve. fakat biz ulusca, ayvayı çiğ olarak, tatlı olarak veyahut, komposto olarak tüketiyoruz. Özellike kış aylarının vaz geçilmesi olan ayva, ayva suyu ve ayva yaprağının faydaları ile ilgili sizleri bilgilendirmek istedik.

Ayvanın Yararları

Ayva, çocuklarda sıhhati savunur, büyüme ve gelişmeyi hızlandırır. Bir hayli hastalığa şifa olan ayva, kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının rehabilitasyonunda yararlı.Her yaşta sinir sistemini güçlendirir Mide ve bağırsakları zarar veren mikroplardan savunarak hazımsızlık gibi meseleleri önler.Cildi ve tırnakları zinde, parlak ve daha sıhhatli hale getirir.Grip ve nezle de iyileşmeyi hızlandırır. 

Ayva veyahut ayva suyu ishalin geçmesi için de çok yararlı. Meyvesi veya meyvesinden hazırlanan şurup ve komposto ishale iyi gelmekte.Vücudun gücünü artırarak, zinde tutmaya yardımcı olarak yorgunluk ve bitkinlikten savunur.Ağız kokusunu önler. İçerdiği vitamin ve minarelerle kalp ve damar hastalıklarından savunduğu, varisi önlediği ve Varis rehabilitasyonuna yardımcı olur. Cinsel gücü artırdığı bildirilmektedir. Kandaki kötü kolesterolü düşürerek damar sertliğinden savunur.Ayva hoşafı ağızdaki yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Tereyağında pişirilen ayva, balgamı söker, kronik öksürüğe, solunum sistemi hastalıklarına ve bronşite iyi gelir. Ayva çiçeği kaynatılıp içildiğinde annelerin sütünü artırır, kalbi güçlendirir ve baş ağrısına iyi gelir.Ayva kabuklarının kaynatılıp içilmesi, idrar yolu irinlerinde iyileşmeyi hızlandırır. Ağızdaki yaralar, boğazdaki şişlik ve ağrı için ayvanın kendisi veyahut yapraklarının kaynatılıp suyu ile gargara yapılması mucize etkiler yapıyor.*Dudak çatlamalarını önlemek veyahut iyileştirmek içinde ayva çekirdeklerinin kaynatılıp dudakların bu suyla yıkanması teklifliyor. Ayva yaprakları çay gibi demlenip içildiğinde sakinleştiriyor ve uykusuzluğa iyi geliyor. Şeker muhtevasının düşük olması hasebiyle şeker hastaları tarafından da kolayca tüketilebiliyor.

Ayvanın Kalorisi

Düşük kalorili meyvalar sınıfındadır.(100 gramı 33 kalori)

Ayva Çekirdeğinin Faydalaarı

Ayva çekirdekleri, parfüm ve ilaç sektöründe kullanılır. Son derece kolay ve zahmetsiz bu maskeyi yapmak için 7-8 tane ayva çekirdeğini çıkartıp 1/2 çay bardağı ılık suda, ağzı açık şekilde 1 gün bekletin. Jölemsi kıvama gelince yüz , boyun bölgesine sürün ve 20 dakika cildinizde bekletin. Cildinizdeki kirlerin yok olduğunu ve cildinizin sıkılaştığını göreceksiniz.

Ne düşünüyorsun?

0 puanlar
Upvote Downvote

Toplam oy: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yazan yavuz

Avatar

Founder

Yorumlar

Loading…

Loading…

Yorumlar

yorumlar

Cilt Sarkmasını Önlemek,Engellemek İçin Yapılacaklar Nelerdir

Ayvanın Cilde,Sağlığımıza Olan Yararları,Faydaları Nelerdir